kontakt: tel. +48 607 684 123 mail:biuro@szkolenia-pr.com.pl
Szkolenia PR, E-PR , Szkolenia Budownie Zespołu, Gry Szkoleniowe

Rzecznik Prasowy w radio

f7

PORADY EKSPERTA – PR

Rzecznik Prasowy w radio. Jak przygotować się do rozmowy z dziennikarzem radiowym


Nie bój się mikrofonu:

1. Radio to jedyne na świecie medium towarzyszące. To znaczy, że radia można słuchać goląc się, przewijając dziecko, przygotowując śniadanie. (Spróbuj to samo robić oglądając telewizję albo przeglądając Internet…)

2. Z tego powodu na dziennikarzach radiowych i ich rozmówcach spoczywa szczególny obowiązek: w radiu nie ma obrazu (jak w telewizji i Internecie), radio nie daje możliwości przyswojenia tej samej informacji drugi raz (jak w gazecie). Dziennikarze radiowi muszą więc przekazywać treść jasno, prosto i wyraźnie. Ich rozmówcy – także.

3. Jeśli występujesz przed mikrofonem pamiętaj, że słuchacz nie widzi Twojej miny, nie wie, jakie wykonujesz gesty. Wyobraźnie sobie, że wszyscy, którzy Cię teraz słuchają – są niewidomi. Musisz więc wszystko, co chcesz powiedzieć – powiedzieć tak, jakbyś to opisywał(a) komuś, kto nie ma innego źródła informacji.

Podczas rozmowy:

1. Jeœli rozmowa nie jest na żywo – zawsze możesz powtórzyć zdanie lub całą rozmowę. Jeśli rozmowa jest do wiadomości – nie łudź się – radio wykorzystaj z tego 30 sekund. Mów tak, aby te 30 sekund w pełni oddawało Twoją myśl. Jeśli nie wiesz, ile to 30 sekund – to tyle, że powyżej tej długości słuchacz zaczyna się nudzić…

2. Pamiętaj żeby podczas rozmowy nie grało w tle jakieś radio, żeby nie dzwoniły telefony a okno było zamknięte lub otwarte (nie wolno zamykać lub otwierać okna w trakcie rozmowy – zmienia się tło rozmowy i nie nadaje się ona do zmontowania). Telefon komórkowy nawet jeśli jest ustawiony w trybie 'milczy’ – czasem powoduje zakłócenia sprzętu nagrywającego. Dziennikarz może tego nie usłyszeć podczas nagrania. Usłyszy to później i znowu będzie Cię nachodził z prośbą o kolejne nagranie.

3. Nie odsuwaj się od mikrofonu. Podczas montażu słychać wyraźnie różnice tła rozmowy. W skrajnych przypadkach może to wyeliminować nagranie. Nie stukaj w stół jeśli stoi na nim mikrofon. Jeśli po zadaniu pytania zamilkniesz – może to być wykorzystane przez reportera jako tak zwane 'milczenie znaczące’. Zacznij mówić okrągłymi zdaniami, które nie będą mieć znaczenia dla treści rozmowy, a pomogą uniknąć krępującej ciszy.

4. Nie wchodź reporterowi w zdanie – trudno to będzie zmontować. Odczekaj aż dziennikarz powie swoje.

Po nagraniu:

Masz prawo do autoryzacji swojego wypowiedzi. Ale wiedz, że jeśli będziesz domagać się autoryzacji po każdej, najdrobniejszej wypowiedzi – dziennikarze przestaną Cię odwiedzać. Może będziesz miał spokój od mediów – ale stracisz okazję przedstawienia swoich racji. Najlepszy jest rozsądek – z każdej ze stron.

na podstawie programu szkolenia Kontakty z mediami trening medialny

Back to Top